Blogger Template by Blogcrowds.

stron: 121
Wydawnictwo Literackie 1981
ilustracje: tak

Książka wygrzebana na Allegro.



Seria znana, ale niektóre pozycje trochę już zapomniane, tak jak na przykład ta. Mamy tu dwa - szkoda, że tak mało! - świetne, niepokojące opowiadania, pełne śmierci, seksu, muzyki i nocy. Jeżeli kogoś pociągają takie tematy - warto poszukać, bo książka dobra, a dostać ją można w antykwariatach czy na Allegro za grosze.

Tom I
Stron: 170
Kraków 1931, wydał z rękopisu Wojciech Meisels
Ilustracje: nie

Książka wygrzebana w jednym z krakowskich antykwariatów.



Niestety książka była mocno zniszczona i musiałam oddać ją do introligatora, przez co straciła nieco uroku - ale potrzebowałam jej do czytania, a nie tylko jako element kolekcji.

Pozostałych tomów "Obrazu poezji angielskiej" nie mam, ale ten był dla mnie najbardziej interesujący - zawiera tłumaczenia starych ballad.

The British Museum Press 2000
stron: 128
ilustracje: tak

Książka wygrzebana na Allegro.



Tym razem książka względnie nowa, ale dość trudno u nas dostępna - jeżeli ktoś jednak na nią trafi, a interesuje go ta tematyka, niech się nie zastanawia. Warto ją nabyć nawet nie tyle ze względu na treść - dość skrótową - ale dla ilustracji, które są znakomite i bardzo zróżnicowane, od XVI-wiecznych rycin po współczesne kartki halloweenowe.

Pełny tytuł: Czas i śmierć. Antologia czeskich opowiadań grozy z XIX i początków XX wieku
Wybór i opracowanie: Andrzej Sławomir Jagodziński
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza 1989
Stron: 254
Ilustracje: tak

Książka wygrzebana w zbiorach domowych.




I znów książka, której tytuł załatwia sprawę opisu. Jestem - co zapewne będzie widać w tym blogu - wielką miłośniczką literatury grozy, zwłaszcza tej dawniejszej, więc czytałam "Czas i śmierć" z dużą przyjemnością. W zbiorze znalazło się sporo naprawdę dobrych, sugestywnych opowiadań (choć, jak to z antologiami bywa, niektóre trafiły do mnie bardziej, a niektóre mniej), szczerze i gorąco więc polecam.

Pełny tytuł: Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy. Antologia
Wybór i opracowanie: Maria Błaszczyk i Barbara Olszańska
Iskry 1972
stron: 668
ilustracje: tak

Książka wygrzebana w zbiorach domowych.





Tytuł i okładka mówią wszystko - książka ta to antologia wierszy i opowiadań o diabelskiej tematyce. Zawartość bardzo urozmaicona - można tu znaleźć tak "Matkę Joannę od Aniołów" Iwaszkiewicza jak i "Nie wiadomo co, czyli romantyczność (Epilog do ballad)" Słowackiego ("Czy to pies, czy to bies?"). Znakomita i bardzo efektownie wydana książka - warto rozejrzeć się po antykwariatach i postawić ją na półce.

Niestety w moim egzemplarzu brakuje obwoluty.

Kiedy ponad rok temu powstał mój pierwszy blog, nie przypuszczałam, że ta zabawa wciągnie mnie na dłużej, niż kilka tygodni. Tymczasem - mam już dwa blogi!

Każdy, kto mnie zna, wie, że uwielbiam antykwariaty i Allegro. Lubię szukać książek trochę mniej znanych, nieco zapomnianych, albo po prostu dziwnych. Właśnie o tym będzie ten blog. Żadnych nowości. Żadnych bestsellerów. Żadnych rzeczy, o których słyszeli nawet ludzie, którzy nie czytają. Nie wszystkie będą bardzo mało znane, ale jednak żadna nie będzie bardzo (przynajmniej w tej chwili) popularna. Większość będzie raczej niezbyt nowa - nie zamierzam pisać o książkach młodszych niż dziesięć lat. Oczywiście zasady są po to, żeby je łamać, więc w razie czego proszę mi nie robić wyrzutów ;)

Zapraszam do czytania. Miło mi będzie, jeżeli zostawicie jakiś ślad obecności.

Nowsze posty Strona główna